Dört Kollu Çelik Halat Sapan

Dört Kollu Çelik Halat Sapan Nedir?

Dört kollu çelik halat sapan modelleri genellikle büyük kütleli malzemeleri daha rahat taşıyabilmek için tasarlanan ürünlerdir. Atölye veya şantiye gibi alanlarda daha sık kullanılsa da aslında birçok farklı alanda da işlev görür. Ürünlerin daha rahat ve güvenli taşınmasını sağlamak için sapanların yapı malzemesinin de önemi büyüktür. Ayrıca sapanların bağlanma şekli de yine tehlike arz etmeyecek güvenli bir şekilde yapılmalıdır.

TuzlaKocaeliİstanbulMersinİzmir ve Hatay şehirlerine çelik halat gönderimi vardır. Dört kollu çelik halat sapan fiyatları hakkında bilgi almak için Ecom Teknik ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

Açıklama

Dört Kollu Çelik Halat Sapan Nedir?

Dört kollu çelik halat sapan çeşitleri, ağır tonajlı malzemelerin güvenli bir şekilde taşınmasında kullanılan ekipmanlardır. Sapanların detayına inildiğinde, vinç veya başka bir makina kancasına bağlanmasına yardımcı olan ana bakla kısmı vardır. Aynı zamanda sapanın en üst kısmına da bu ad verilir. Ara ana bakla ise sapanın ayaklarını bağlamak için kullanılan bakla olarak bilinir. Bu sapanların kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de sapana takılan yükün taşınabilir yük sınırından fazla olmaması gerektiğidir. Genel olarak 4 kollu bir sapana bağlanan ara baklanın yük sınırı, sapan kollarının birinin yük sınırının 1.6 katına denk olmalıdır.

Bunlara ek olarak çok kollu sapanlarda her kol için ayrı halat boyu, kalitesi ve tipi yani malzemesi aynı olmalıdır. Bu kapsamda çok kollu çelik halat sapanlarda kollar farklı malzemelerden yapılamaz. Bu tarz bir üretim yapılması hem ürünün verimliliğini hem de kalitesini düşürür.

Dört Kollu Çelik Halat Sapan Ne İşe Yarar?

İşlev olarak hemen hemen her sapan modeli birbiriyle bağlantılıdır. Çelik halat sapanlar yine genellikle tek kollu çelik halat sapan, 2 kollu, 3 kollu ve 4 kollu olarak farklılık gösterir. Çelik halat sapanlarının kullanımına, öncelikle yükü serbest bırakmayacak şekilde ve yükü kaldırabilecek kapasitede olup olmadığına karar verildikten sonra izin verilir.

Çelik halat ve ekipmanları kullanılırken dikkate alınması gereken bazı önemli durumlar vardır. Bunlardan ilki halata bağlanan yükün herhangi bir engele takılmayacak şekilde ayarlanmasıdır. Ayrıca kullanılacak malzeme ya da yükün ağırlığı çelik halata göre ayarlanmalıdır. Çelik sapan seçiminde çalışma yük sınırı de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Çelik halat sapanlar genellikle -40 dereceye kadar kullanılabilir fakat sıcaklık bunun altına düştüğünde bir bilirkişi tarafından kontrolü yapılmadan kullanılmamalıdır.

Dört Kollu Çelik Halat Sapan Kullanım Alanları Nelerdir?

Dört kollu çelik halat sapan modelleri genel olarak ağır yüklerin zorlu ortamlarda kaldırılmasını gerektiren sektörlerde kullanılır. Bu sektörler şu şekilde sıralanabilir:

 • İmalat Endüstrileri
 • İnşaat Sektörü
 • Gaz Endüstrisi
 • Otomotiv Sektörü
 • Petrol Sahaları
 • Balıkçılık Sektörü
 • Gemicilik Sektörü
 • Çelik Fabrikaları
 • Denizcilik Endüstrisi

Dört Kollu Çelik Halat Sapan Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çelik halat sapan alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Fiziki durumunda bozulma, paslanma, ezilme, tellerinde kopma olan ürünler satın alınmamalıdır.
 • Ürünün bir bölümünde dışa doğru çıkıntı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.
 • Yükün kapasitesine göre ürün seçimi yapılmalıdır. Ayrıca bağlantı elemanları da yükü kaldırabilecek kapasiteye sahip olmalıdır.

Bunlara ek olarak, ürünü aldıktan sonra kullanmaya başlamadan önce ürün yüke alışmalıdır. Bunun için de önce ağırlığının alınması gerekir. Dolayısıyla ani kaldırma ve indirme hareketleri yapılmamalıdır.

Dört Kollu Çelik Halat Sapan Fiyatları Ne Kadardır?

Dört kollu çelik halat sapan fiyatları, kalitesine göre ve kullanılan malzemeye göre değişir. Farklı boyutlarda olan bu materyallerin fiyatları da buna göre belirlenir. ECOM Teknik farkıyla tercih edeceğiniz her türlü çelik halat ve kaldırma ekipmanları, hem kalite açısından hem de fiyat açısından sizlere kolaylık sunar. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.